משפט וממשל

כתב עת משפטי מקוון העוסק בתחומי המשפט הציבורי

אודות

לפני הכל

משפט וממשל הינו כתב-העת המרכזי בישראל העוסק בתחומי המשפט הציבורי. כתב-העת נוסד על ידי פרופ’ יצחק זמיר, והוא יוצא לאור מטעם הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה מאז שנת 1992. כתב-העת משמש במה למגוון רחב של גישות מתודולוגיות לניתוח סוגיות מתחום המשפט הציבורי, ולאורך השנים פורסמו בו מאמרים הנשענים על דיסציפלינות מכל תחומי מדעי החברה והרוח. לצד תרומתו של כתב-העת לשיח התיאורטי, מאמרים רבים שפורסמו לאורך השנים צוטטו בהרחבה על ידי בתי המשפט והניחו תשתית עיונית לחידושים בפסיקה ובמדיניות הציבורית.

בראש מערכת כתב-העת מכהן עורך ראשי שהינו חבר בסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. לצדו מכהנים כתריסר חברות וחברי מערכת שהינם סטודנטים מצטיינים בפקולטה, ושלושה סגני עורך שנבחרו על סמך הצטיינותם בשנים קודמות של עבודת המערכת. כתב-העת מקיים באופן שוטף הליכי שיפוט למאמרים המוגשים לפרסום. הליכי השיפוט מבוססים באופן משולב על חוות דעת חיצוניות של מומחים (peer review) ועל חוות הדעת של הסטודנטים חברי המערכת. שילוב זה מאפשר לנו לסייע לכותבי וכותבות המאמרים לשפר את תוצריהם המחקריים, ולהבטיח כי המאמרים יפנו לקהלים מגוונים, ובכלל זה לחוקרים עמיתים ותלמידי מחקר, סטודנטים, עורכי דין ואנשי מנהל ציבורי. אנו מזמינים כותבים וכותבות לשלוח את מאמריהם לשיפוט, וזאת בהתאם להנחיות המערכת.

מעת לעת, אנו מפרסמים גיליונות מיוחדים המוקדשים לנושא ספציפי בתחום המשפט הציבורי. כך למשל, פורסמו בשנים האחרונות (ונמצאים כיום בשלבי עריכה) גיליונות מיוחדים שעסקו בנושאים הבאים:אזרחות, הגירה והתאזרחות בישראל; משפט ופמיניזם; השפעתה ההיסטורית של המהפכה החוקתית; עיקרון השוויון במשפט הישראלי; המשפט הציבורי והכיבוש; השפעת הגלובליזציה על המשפט הציבורי; מזרחיות ומשפט; ומשפט וקורונה. כמו כן, כתב-העת מפרסם מעת לעת ביקורות ספרים, הערות חקיקה והערות פסיקה.

כרך יז – חוברות 2-1 (תשע”ו – 2006)

לכבודו של פרופ’ מרדכי קרמניצר

אהרן ברק, הזכות החוקתית להגנה על החיים, הגוף והכבוד

ברק מדינה, הזכות החוקתית לשוויון בפסיקת בית המשפט העליון: כבוד האדם, האינטרס הציבורי וצדק חלוקתי

משה כהן אליה, על היסוד הנפשי שבבסיס איסור ההפליה בפסיקת בית- המשפט העליון: כוונה? תוצאה? אדישות?

ראם שגב, שוויון ודברים אחרים

דוד קרצמר וגרשום גורנברג, פוליטיקה, משפט וההליך השיפוטי: המקרה של בג”ץ והשטחים

אריאל בנדור והדר דנציג-רוזנברג, עבירות פליליות וזכויות חוקתיות

מיכל טמיר, חלופות מעצר – האם הן תמיד לטובת הנאשמים?

הילי מודריק-אבן חן, הסיכון הכפול בדיני הסגרה בישראל: על הדדיות וזכויות אדם בהליכי ההסגר?

מרים גור אריה, שני פסקי דין שמרשיעים נאשם אל מול שני פסקי דין שמזכים אותו: על הרשעה ברוב דעות ועל החזרת המשפט לערכאה הדיונית כאשר נבצר משופט להמשיך לדון בתיק (בעקבות ע”פ 5336/10 פלוני נ’ מדינת ישראל)

זאיד פלאח, דוקטרינת הרב-עבריינים

חאלד גאנים, היסוד הנפשי של סייג מצדיק וסייג פוטר

בועז סנג’רו, הפעלת כוח שאינה במטרה להתגונן או להגן אינה הגנה עצמית מוצדקת – תשובה לחאלד גנאים

  •  

חברי המערכת

חברי המערכת – כרך יז

עורכים: ד”ר חאלד גאנים, ד”ר אילן סבן, ופרופ’ אריאל בנדור (עורך אורח).

סגני עורך: ג’ני בוטבול, עידו לכמן, רועי נפתלי.

חברי מערכת: עדן אברהם, ירדן אנקב, תום גוט, ​ארטיום גורליק, לטם זגגי, ג’קי זילברמן, קטיה טונקונוגי, הדס טל רכטמן, גיא ירום, מאור ליברמן, רננה מיסקין, נתנאל מצגר, לרה קוניצר ורבה, שי שטרומינגר.

עריכה לשונית: גיא פרמינגר

הארת דין הוא כתב עת משפטי מקוון של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. כתב העת נוסד בשנת 2004 והוא מפרסם בעיקר הערות פסיקה וחקיקה של סטודנטים למשפטים, לצד מאמרים קצרים של חוקרים ישראליים על סוגיות משפטיות אקטואליות.
חברי מערכת כתב העת הם סטודנטים והוא משמש כסמינר המצטיינים של הסטודנטים אשר לומדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. בכתב העת מתפרסמות הארות והערות על פסקי דין ו/או על דברי חקיקה אקטואליים.

lawatchLogo

רוצה להצטרף לרשימת הדיוור של כתב העת?