ד"ר אילן סבן

 

ilanS
משפט חוקתי, זכויות אדם, זכויות מיעוטים, משפט במדינות שסועות

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אודות

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ד"ר אילן סבן, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת חיפה: "אני תופס את עצמי כחוקר-משתתף. צירוף פרדוקסלי למדי, שבו אדם מנסה לפענח באופן מפוכח ו'מרוּחק' חלקים מהמציאות, ובו-זמנית הוא מנסה לשנות את המציאות הזו לאורה של מערכת ערכית שאליה הוא כבר מחויב. בהקשר שלי מדובר בתפיסה ליברלית והומניסטית.

קונקרטית, כמעט שלושה עשורים אני חוקר ומלמד את האופן שבו מעורב המשפט בשסעיה של החברה הישראלית, ובעיקר בשסע הלאומי, ועוסק במצב זכויות האדם בישראל. במקביל אני מנסה לסייע לתקן או למתן עוולות שאני מזהה במציאות חיינו.

כתיבתי המחקרית עוסקת במעמד המשפטי של המיעוט הערבי-פלסטיני, במעמד השפה הערבית בישראל בפרספקטיבה השוואתית, בדמוקרטיה ובנטילת סיכונים, ביחסים בין הרשויות הפוליטיות לבין בית המשפט העליון, בתיפקודו של בית המשפט העליון בהקשרן של זכויות אזרחיות ופוליטיות, וכן במערכת היחסים המשולשת בין המדינה, המיעוט, ואותו חלק מהעם הפלסטיני הנתון תחת הכיבוש הישראלי.

מעבר לכך, אני מרצה בקורס של משפט ציבורי ובקורס על המשפט ודילמות של רב-תרבותיות בישראל; משמש כמנחה של הקליניקה לזכויות המיעוט הערבי-פלסטיני; ערכתי במשך מספר שנים את כתב העת "משפט וממשל"; ומידי פעם אני מסייע בהתנדבות לארגוני זכויות אדם."

 תחומי עניין  

  • זכויות אדם/זכויות מיעוט
  • משפט חוקתי השוואתי
  • משפט וחברה