הפקולטה בתקשורת

שרון רבינוביץ שנקר מביה"ס לקרימינולוגיה זכתה במענק למחקר על מסלולים להחלמה מהתמכרות להימורים

ד"ר רבינוביץ שנקר הנה ראשת ומייסדת המגמה לחקר פשיעה והתמכרויות וראשת היחידה לחקר התמכרויות. היא עוסקת במחקר רב תחומי של התמכרויות לחומרים ולאלכוהול וכן התמכרויות התנהגויות- מין, הימורים ואינטרנט. מחקריה משלבים ידע ושיטות מתחומי הפסיכופרמקולוגיה, הפסיכולוגיה והקרימינולוגיה וכוללים בחינה אמפירית של תיאוריות ומודלים מתחום חקר המוח, פסיכולוגיה חברתית ופסיכולוגיה קוגניטיבית בתהליכי עכבה, תגובה ודחייה בהקשר של התנהגויות סיכון, ענישה ופשיעה; בחינת מאפייני ותהליכי שיקום וטיפול בקונטקסט רצוני, כפוי וכפוי חלקית; קשר בין סמים ומיניות, תקיפה מינית וקורבנות תקיפה מינית.

Jerry Bishop

האתגרים והסיכונים: "שקל דיגיטלי על בלוקצ'יין? לא כל הנוצץ זהב"

כ-86% מהבנקים המרכזיים בעולם נמצאים בשלבים שונים של המרוץ לחלל של המטבעות הדיגיטליים . לאחרונה פרסם בנק ישראל כי גם הוא הצטרף למגמה עם תוכנית פיילוט ליצירת שקל דיגיטלי. על מנת להבין את ההבדל בין מטבע פיאט למטבע קריפטוגרפי נציין שבמטבע קריפטוגרפי כל אדם יכול לפתוח לעצמו ארנק (מעין מספר מזהה). בעלי ארנקים יכולים לשלוח ולקבל "מטבעות", ועסקאות אלו נשמרות ברשימה מרוכזת (כרטסת) הנקראת לג'ר. עד כה הדבר דומה.. קראו עוד>>

רפורמה בסמכויות מנהלי בתי הספר הוא אחד מסעיפי חוק ההסדרים שיובא בימים הקרובים לאישור הכנסת

עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך התראיין בנושא רפורמה בסמכויות מנהלי בתי הספר בתכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב'

Jerry Bishop

לסגור את תיק זדורוב

אין על התביעה לגלגל את תוצאות מחדליה על כתפי הנאשם. על הפרקליטות להימנע אפוא מניהול משפט חוזר, לחזור בה מכתב האישום ובכך להביא לזיכויו של זדורוב.
מאמר דעה חשוב שפורסם היום. הכותבים פרופ' דורון מנשה ראש התכנית לתואר שני תורת השפיטה וההליך הפלילי. ואיל גרונר תלמיד מחקר.

הקליניקה יחד עם האגודה לזכויות האזרח בישראל הצליחו לבטל את האבסורד של אגרת חדלות הפירעון

זוכרים את הסיפור האבסורדי של הליכי חדלות הפירעון? דרשנו לבטל את קיומה של אגרה בגובה 1400 ₪ שנדרשה עבור פתיחת ההליך, ללא יכולת לבקש פטור, אותה נדרשו לשלם מי שלא זכאים לסיוע משפטי. מתווה חדש יקודם בתוך שלושה חדשים בנוגע למתן פטורים או הנחות בתשלום האגרה.

Jerry Bishop

פרופסור גד ברזילי נבחר לתפקיד נשיא האגודה הישראלית למדעי המדינה.

פרופסור גד ברזילי, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים ומשנה רקטור האוניברסיטה, נבחר לתפקיד נשיא האגודה הישראלית למדעי המדינה. האגודה היא אכסניה למאות חוקרות וחוקרים מכל המוסדות האקדמיים בישראל, העוסקים והעוסקות בחקר ממשל, פוליטיקה וחברה מהיבטים שונים של דיסציפלינות שונות כמשפטים, סוציולוגיה, מדע המדינה והיסטוריה.

הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך השתתפה בעתירה למחוזי נגד ההפרדה בין ילדי זרים לבין ילדי ישראלים

עתירת בראון הישראלית יצאה לדרך -הגשנו (עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך ועו"ד Tal Hassin מ האגודה לזכויות האזרח בישראל) בשם 350 מבקשי מקלט, 100 תושבי תל אביב בעלי אזרחות ישראלית, האגודה לזכויות האזרח בישראל ארגון סיוע לפליטים - א.ס.ף ספריית גן לוינסקי - The Garden Library חברי מועצה וביניהם Shula Keshet עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לביול מוסדות החינוך הנפרדים למבקשי מקלט בתל אביב.

עו"ד ענת מיסד-כנען נבחרה לתפקיד הסנגורית הציבורית הארצית

בשורות משמחות לעו"ד ענת מיסד-כנען, מוסמכת הפקולטה שלנו בהצטיינות, על מינויה לתפקיד הסנגורית הציבורית הארצית. עו״ד מיסד-כנען מכהנת כסנגורית הציבורית המחוזית – מחוז חיפה וחברה בצוות הבכיר של הסנגוריה הציבורית מאז שנת 2014 ובקרוב תתחיל בתפקידה החדש כסנגורית ציבורית ארצית. במסגרת תפקידה החדש תיקח חלק עם חברי ועדת הסנגוריה הציבורית: שר המשפטים, גדעון סער (יו"ר), המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר, השופט (בדימוס) אליקים רובינשטיין, פרופ' רות קנאי, עו"ד אורי קינן ועו"ד נוית נגב.

Jerry Bishop

ד"ר חוה דיין בביקורת חריפה ב'הארץ' על שאין התייחסות ייחודית לתופעה של רצח נשים

ד"ר חוה דיין, ראש התוכנית לפשיעה, משפט וחברה בבית הספר לקרימינולוגיה, בכתבה שפורסמה ביום שישי האחרון בעיתון "הארץ" העוסקת בספר שכתבה יחד עם פרופ' יפעת ביטון נשיאת מכללת אחווה. בספרן "היבטים קרימינו־משפטיים על רצח נשים — ישראל כמקרה מבחן" שעומד להתפרסם השנה, הן מותחות ביקורת חריפה על כך שגם בשנת 2021 עדיין אין במדינת ישראל שום התייחסות ייחודית לתופעה הרחבה של רצח נשים. הן מציעות לקבוע עבירה של "רצח בת זוג", בדומה לחוק למניעת הטרדה מינית שנועד למנוע תופעה ייחודית המופנית כלפי נשים.

ברכות לעו״ד הילה כץ מוסמכת הפקולטה למשפטים חיפה על מינויה לתפקיד פרקליטת מחוז חיפה.

הילה סיימה את לימודיה בהצטיינות וממשיכה לסלול את דרכה אל הפסגה.

בתפקידה הקודם, כמשנה לפרקליט המחוז, טיפלה כץ בתיקים רבים של פשיעה חמורה, רצח, אלימות ועבירות מין. בין התיקים הבולטים, בהם טיפלה, גם תיק הרצח שנוהל במסגרת המשפט החוזר של רוצחי הנער דני כץ ז"ל

גאים בך!

Jerry Bishop

Jerry Bishop

רוח גבית לפייסבוק. פרופ' מיכל גל מסבירה מדוע התביעות בעייתיות

בית משפט פדרלי במחוז קולומביה דחה את התלונה של נציבות הסחר הפדרלית האמריקאית (ה-FTC) נגד פייסבוק. פרופ' מיכל גל, מהפקולטה למשפטים וראש המרכז למשפט וטכנולוגיה, הסבירה בכתבה שפורסמה בעיתון גלובס כי ל-FTC יהיה קשה לתקן טענה שטען השופט בנושא, לפיה "ההתנהגות שנטען עליה שהיא אנטי-תחרותית ושהיא לא מאפשרת לחברות להתחבר ל-API שלה - אינה לגיטימית".

פרופ’ אורן גזל-איל על שחרורו של רומן זדורוב למעצר בית

"כשאתה מאמין בתיק עד הסוף, מאוד קשה לראות את האפשרות של טעות"

האזינו בדיו חיפה: פרופ’ אורן גזל-איל, על שחרורו של רומן זדורוב למעצר בית וההשפעה על אמון הציבור: “קנאות היתר של הפרקליטות בנקודות מסוימות מעוררת שאלות”

Jerry Bishop

Jerry Bishop

משהו רוחני זורם כביכול / שולמית אלמוג ויאיר אלדן

זהו ספר על מערכת יחסים בין גבר לאשה. הקשר לוקח אותה ואותו למקומות בלתי צפויים. הוא מגלה שהוא נע על מסילת המגדר ביתר קלות משציפה או תיאר לעצמו, והיא, שכופרת בתיוגים מגדריים, מגלה שלא קל להשתחרר מהם. המסע אחד לעבר השנייה כולל תחנות מגוונות – חוק, צבא, כסף ופרנסה, קשר, ילדים, משקל, איפור, קעקועים, ולבסוף, מעשה הכתיבה עצמו.
“הספר הזה הוא דואט, למעשה דו־עט… מעשה הכתיבה הזה מאתגר את גבולות השפה, את גבולות הדיבור התקין פוליטית, את גבולות המגדר, אבל גם את גבולות האינטימיות והזרות

פרופ' עמנואל גרוס יש מקום להפעיל את 'זילות בית המשפט'

"הואיל וחברי הכנסת לוין וסמוטריץ' לא הסתפקו ב'ביקורת' על פסקי דין שונים של בג"ץ, אלא גם ובעיקר ביקשו לפגוע בעשייה של בית המשפט ולערער את הלגיטימיות שלו ושל פסיקות שופטיו — יש מקום להפעיל את סעיף 255 לחוק העונשין, שכותרתו היא 'זילות בית המשפט'", כתב פרופ' עמנואל גרוס מהפקולטה למשפטים בטור דעה בהארץ.

Jerry Bishop

אולי נפלה טעות?

בספרם ״אולי נפלה טעות?״ מציעים דורון מנשה ואיל גרונר תיאוריה חדשה ופורצת דרך על המשפט החוזר וזאת לאור האסטרטגיה החדשה והמהפכנית שהציעו בספרם הקודם ״מהות הספק הסביר״ בהוצאת נבו, היא אסטרטגיית ההכרעה הכללית. בחלקו השני של הספר מציעים המחברים ניתוח מפורט ומאלף של הבקשה למשפט חוזר שהגיש רומן זדורוב המתבסס הן על התיאוריה המוצעת על ידם והן על דיני הראיות הנוהגים. מסקנת המחברים כי יש לקבל את בקשת זדורוב למשפט חוזר ובסופו של דבר, להורות על זיכויו מהפרשה.

זכו בחודש האחרון:

  • פרופ' ארנה רבינוביץ'-עיני זכתה יחד עם טלי מנטוביץ וJJ Prescott ממישיגן בפרס השנתי למחקר בתחום יישוב הסכסוכים על מחקרם האמפירי המשותף.
  • פרס ש"ז חשין למצוינות אקדמית במשפט לשנת תשפ"א לחוקר צעיר לפרופ' אלדר הבר. אלדר כותב מחקרים בתחומים החדשניים ביותר של המשפט והטכנולוגיה.
  • פרופ' עלי זלצברגר, פרופ' גד ברזילי, ד"ר איתמר מן ופרופ' אמנון רייכמן זכו במענק מחקר נוסף של מינרווה בסך של 45000 אירו לפרויקט מחקר בנושא hate speech .

זוכים נוספים

ד"ר יפעת ארן, העלתה לTechCrunch הצעה לשינוי משטר הרגולציה של ניירות ערך

עובדי סטרטאפים מקבלים חלק משמעותי מהתגמול בגין עבודתם בניירות ערך, בעיקר אופציות, של החברה. אולם, עד להנפקה, אין להם שום יכולת לדעת כמה שווים ניירות הערך הללו. בישראל כמו בעולם, משטר הרגולציה של ניירות ערך מגן על האינטרסים של משקיעי הון פיננסי, אבל מתעלם מעובדים שמשקיעים הון אנושי. ד"ר יפעת ארן, שתצטרף לפקולטה כחברת סגל בשנה הבאה, כתבה טור דעה למגזין TechCrunch ובו הצעה קונקרטית ופרגמטית לשינוי רגולציה באופן שישפר את המצב גם עבור העובדים, וגם עבור הסטרטאפים.

ארכיון חדשות הפקולטה

Jerry Bishop