הפקולטה בתקשורת

Jerry Bishop

האם חברות פינטק צריכות לשווק את מרכולתן לילדים בני שש?

ד"ר ניצן גסלביץ פקין בראיון לתוכנית הבוקר המובילה ברדיו באוסטרליה על הטרנד הגובר של ילדים שמשתמשים בשירותי בנקאות טכנולוגיים והבעייתיות שבו
להאזנה:
https://www.abc.net.au/radionational/programs/futuretense/the-new-globalisation/13621390

"התוצאה סותרת את מטרת החוק"

רפורמת "עבודות השירות" הסתיימה בהחמרה של הענישה בפועל
אחרי אינספור דיונים החליטה הכנסת להאריך את חלופת עבודות השירות לתשעה חודשים. המטרה: להפחית את מספר האסירים בכלא ואת נזקי הכליאה. אך כעבור שנתיים נראה כי התוצאה היחידה של הרפורמה היתה הארכת העונשים הקצרים - ואילו מספר המאסרים בפועל לא השתנה. "שופטים שלפני כן היו שולחים נאשם לשישה חודשי עבודות שירות – שולחים אותו לעבודות שירות לתקופה ארוכה יותר". בדיקת שומרים
לכתבה המלאה

Jerry Bishop

לפעמים חייבים לערוך חיפוש בלי צו

פרופ' אורן גזל-אייל כתב בגלובס שבניגוד לדעתם של רבים, הרחבת הסמכויות של המשטרה תסייע במאבק נגד הפשיעה.
האיזון שנעשה בהצעתו של שר המשפטים סער משקף איזון נכון בין זכויות הפרט לעבודת המשטרה, והוא בוודאי אינו פוגע בזכות לפרטיות יותר מהסדרים רבים אחרים הנוהגים כיום בחקירות פליליות

הון אנושי = הון פיננסי

"צריך להסתכל על השקעה של הון אנושי כמו על השקעה של הון פיננסי. מבחינה כלכלית, משפטית ומוסרית, אי אפשר להגיד שמי שמשקיע הון כספי זכאי להגנה ומי שמשקיע עבודה לא זכאי לה. הדרך להשיג זאת היא שעובדים יידעו כמה האופציות שוות על בסיס המידע הקיים"?

דה-מרקר מסקר היום מחקר שנערך ע"י ד"ר יפעת ארן, מרצה בפקולטה למשפטים חיפה וחוקרת אורחת בפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון בשיתוף עם רביב מרציאנו-גורוף מאוניברסיטת בוסטון.
לכתבה המלאה

Jerry Bishop

האתגרים והסיכונים: "שקל דיגיטלי על בלוקצ'יין? לא כל הנוצץ זהב"

כ-86% מהבנקים המרכזיים בעולם נמצאים בשלבים שונים של המרוץ לחלל של המטבעות הדיגיטליים . לאחרונה פרסם בנק ישראל כי גם הוא הצטרף למגמה עם תוכנית פיילוט ליצירת שקל דיגיטלי. על מנת להבין את ההבדל בין מטבע פיאט למטבע קריפטוגרפי נציין שבמטבע קריפטוגרפי כל אדם יכול לפתוח לעצמו ארנק (מעין מספר מזהה). בעלי ארנקים יכולים לשלוח ולקבל "מטבעות", ועסקאות אלו נשמרות ברשימה מרוכזת (כרטסת) הנקראת לג'ר. עד כה הדבר דומה.. קראו עוד>>

הבחירות לעליון: הסיפור הוא לא אקטיביסטים מול שמרנים

פרופ' גד ברזילי כותב במאמר דעה בגלובס: "בפני שר המשפטים גדעון סער עומדת ההזדמנות נדירה להביא לאיוש ארבע או לכל הפחות שתיים מבין משרות השיפוט בבית המשפט העליון, ובכלל זאת מינוי שופט ערבי-ישראלי מוסלמי, ולתרום בכך לעיצוב דמותו ב-20 ומשהו השנים הקרובות"
לכתבה המלאה

Jerry Bishop

Jerry Bishop

עו"ד ענת מיסד-כנען נבחרה לתפקיד הסנגורית הציבורית הארצית

בשורות משמחות לעו"ד ענת מיסד-כנען, מוסמכת הפקולטה שלנו בהצטיינות, על מינויה לתפקיד הסנגורית הציבורית הארצית. עו״ד מיסד-כנען מכהנת כסנגורית הציבורית המחוזית – מחוז חיפה וחברה בצוות הבכיר של הסנגוריה הציבורית מאז שנת 2014 ובקרוב תתחיל בתפקידה החדש כסנגורית ציבורית ארצית. במסגרת תפקידה החדש תיקח חלק עם חברי ועדת הסנגוריה הציבורית: שר המשפטים, גדעון סער (יו"ר), המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר, השופט (בדימוס) אליקים רובינשטיין, פרופ' רות קנאי, עו"ד אורי קינן ועו"ד נוית נגב.

רפורמה בסמכויות מנהלי בתי הספר הוא אחד מסעיפי חוק ההסדרים שיובא בימים הקרובים לאישור הכנסת

עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך התראיין בנושא רפורמה בסמכויות מנהלי בתי הספר בתכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב'

לפרטים המוכמנים אין משקל!

"יש לציין שזדורוב טעה פעמים רבות גם בפרטים שעל פניו היו אמורים להיות ידועים לו, כמו העובדה שניתן לנעול את תא השירותים מבחוץ, שבתא השני יש פלסטיק לבן במנעול, ששיערה של המנוחה בלונדיני, או שהיא לבשה חולצה בצבע הדומה לג'ינס.

עם פתיחת המשפט החוזר לזדורוב, הודיעה התביעה כי תסתמך על פרטים מוכמנים שזדורוב ידע, אולם עיון בראיות מלמד שמשקלם הראייתי קלוש.

פרופ' דורון מנשה ואיל גרונר הם מחברי הספר "אולי נפלה טעות? התיאורה של המשפט החוזר וניתוח פרשת זדורוב" (נבו, 2021)"
לכתבה המלאה (עמוד 25)

מילים ומשפטים עם דינה זילבר ופרופ' שולמית אלמוג

דינה זילבר מבכירי המשפטנים בארץ מארחת את פרופ׳ שולמית אלמוג למסע בזמן ובמרחב אל תוככי הישראליות ואל תחומי החברה, התרבות והרוח.

"אחד ביום": החקירה נגד רשתות השיווק

בשבוע האחרון התייצבו בכירי רשתות השיווק ושוק המזון בישראל לחקירה שמתנהלת ברשות לתחרות, חקירה שנוגעת לכיס של כולנו. החשד המרכזי - תיאום מחירים באמצעות ראיונות בתקשורת, והכל על חשבון הצרכנים. הפעם ב"אחד ביום" עם כתבת הצרכנות מעיין פרתי ופרופ׳ מיכל גל, מומחית לדיני תחרות מאוניברסיטת חיפה, על הגבול האפור שבין אסור למותר
בישראל מדברים המון על יוקר המחייה - ובצדק - החיים יקרים. ואולי אפשר לקבל את זה אם זה קורה בגלל כוחות לא מוחשיים - השוק, היצע וביקוש, הכלכלה - כל מיני מושגים כאלה שמסבירים שאין את מי להאשים בזה שקשה לנו. אבל מה אם יוקר המחייה היה קורה כי מישהו החליט שלכולנו יהיה יקר יותר? צפו בN12

Jerry Bishop

משפטנים ופעילי זכויות אדם חלוקים: האם החוק של סער יפלה ערבים

פרופ' אורן גזל־אייל, בניגוד לדוברים הקודמים, סבור שהצעת החוק טובה ומידתית. "היא לא באמת מוגבלת או מיוחדת לחברה הערבית, והיא תוחל גם בחברה הערבית וגם בחברה היהודית כמו כל חוק" - לגבי הצעתו של גדעון סער להרחבת סמכויות החיפוש של המשטרה כשמדובר בחשד להעלמת ראיות במקרים של פשיעה חמורה, בדגש על המאבק בפשיעה הגואה במגזר הערבי.

הקליניקה לפמניזם ומשפט עם התמודדות נפגעות תקיפה מינית

הקליניקה לפמניזם ומשפט עוסקת בהנגשה ותווך של פעולות החקירה המשטרתית לחווית החיים של נשים שנפגעו פגיעה מינית.
החוויה של תלונה במשטרה משמעותית מאוד וקובעת גורלות לגבי המשך התיק.
בסקר שערכנו לגבי התנהלות המשטרה מול נפגעות תקיפה מינית, גילינו את ההתמדדויות והקשיים של נפגעות תקיפה מינית כשהן מגישות תלונה במשטרה, קשיים שמגבירים בהן תחושות של אשמה בושה וכאב שגורמות לאובדן של אמון במערכת.
אין ספק שיש לחתור למצוא את האמת - פשוט צריך לעשות את זה נכון ולהסתכל רגע על הבת/בן אדם שרוצה להגיש תלונה - מה היא צריכה כדי שהיא תוכל לספר את האמת שלה.

לכתבה המלאה

Jerry Bishop

ד"ר חוה דיין בביקורת חריפה ב'הארץ' על שאין התייחסות ייחודית לתופעה של רצח נשים

ד"ר חוה דיין, ראש התוכנית לפשיעה, משפט וחברה בבית הספר לקרימינולוגיה, בכתבה שפורסמה ביום שישי האחרון בעיתון "הארץ" העוסקת בספר שכתבה יחד עם פרופ' יפעת ביטון נשיאת מכללת אחווה. בספרן "היבטים קרימינו־משפטיים על רצח נשים — ישראל כמקרה מבחן" שעומד להתפרסם השנה, הן מותחות ביקורת חריפה על כך שגם בשנת 2021 עדיין אין במדינת ישראל שום התייחסות ייחודית לתופעה הרחבה של רצח נשים. הן מציעות לקבוע עבירה של "רצח בת זוג", בדומה לחוק למניעת הטרדה מינית שנועד למנוע תופעה ייחודית המופנית כלפי נשים.

ברכות לעו״ד הילה כץ מוסמכת הפקולטה למשפטים חיפה על מינויה לתפקיד פרקליטת מחוז חיפה.

הילה סיימה את לימודיה בהצטיינות וממשיכה לסלול את דרכה אל הפסגה.

בתפקידה הקודם, כמשנה לפרקליט המחוז, טיפלה כץ בתיקים רבים של פשיעה חמורה, רצח, אלימות ועבירות מין. בין התיקים הבולטים, בהם טיפלה, גם תיק הרצח שנוהל במסגרת המשפט החוזר של רוצחי הנער דני כץ ז"ל

גאים בך!

Jerry Bishop

Jerry Bishop

רוח גבית לפייסבוק. פרופ' מיכל גל מסבירה מדוע התביעות בעייתיות

בית משפט פדרלי במחוז קולומביה דחה את התלונה של נציבות הסחר הפדרלית האמריקאית (ה-FTC) נגד פייסבוק. פרופ' מיכל גל, מהפקולטה למשפטים וראש המרכז למשפט וטכנולוגיה, הסבירה בכתבה שפורסמה בעיתון גלובס כי ל-FTC יהיה קשה לתקן טענה שטען השופט בנושא, לפיה "ההתנהגות שנטען עליה שהיא אנטי-תחרותית ושהיא לא מאפשרת לחברות להתחבר ל-API שלה - אינה לגיטימית".

שרון רבינוביץ שנקר מביה"ס לקרימינולוגיה זכתה במענק למחקר על מסלולים להחלמה מהתמכרות להימורים

ד"ר רבינוביץ שנקר הנה ראשת ומייסדת המגמה לחקר פשיעה והתמכרויות וראשת היחידה לחקר התמכרויות. היא עוסקת במחקר רב תחומי של התמכרויות לחומרים ולאלכוהול וכן התמכרויות התנהגויות- מין, הימורים ואינטרנט. מחקריה משלבים ידע ושיטות מתחומי הפסיכופרמקולוגיה, הפסיכולוגיה והקרימינולוגיה וכוללים בחינה אמפירית של תיאוריות ומודלים מתחום חקר המוח, פסיכולוגיה חברתית ופסיכולוגיה קוגניטיבית בתהליכי עכבה, תגובה ודחייה בהקשר של התנהגויות סיכון, ענישה ופשיעה; בחינת מאפייני ותהליכי שיקום וטיפול בקונטקסט רצוני, כפוי וכפוי חלקית; קשר בין סמים ומיניות, תקיפה מינית וקורבנות תקיפה מינית.

ד"ר יפעת ארן, העלתה לTechCrunch הצעה לשינוי משטר הרגולציה של ניירות ערך

עובדי סטרטאפים מקבלים חלק משמעותי מהתגמול בגין עבודתם בניירות ערך, בעיקר אופציות, של החברה. אולם, עד להנפקה, אין להם שום יכולת לדעת כמה שווים ניירות הערך הללו. בישראל כמו בעולם, משטר הרגולציה של ניירות ערך מגן על האינטרסים של משקיעי הון פיננסי, אבל מתעלם מעובדים שמשקיעים הון אנושי. ד"ר יפעת ארן, שתצטרף לפקולטה כחברת סגל בשנה הבאה, כתבה טור דעה למגזין TechCrunch ובו הצעה קונקרטית ופרגמטית לשינוי רגולציה באופן שישפר את המצב גם עבור העובדים, וגם עבור הסטרטאפים.