הפקולטה המובילה במחקר ובהוראה של תחומים המגלמים "משפט בעולם משתנה"

אנו מזמינים אותך להצטרף אלינו ולקחת חלק בשינוי שעובר על עולם המשפט בעידן של שינויים חברתיים, סביבתיים וטכנולוגיים. כיצד יכול המשפט לסייע בהתמודדות עם אתגרים חדשים? מהם הכלים שעומדים לרשות עורכי ועורכות דין בתקופה זו? כיצד תורמים לימודי המשפטים למסלולי קריירה מגוונים?
לימודי המשפטים יתפחו בפניך נקודת מבט חדשה על העולם הסובב אותנו ומגוון של אפשרויות תעסוקה, החל מעיסוק במשפט, דרך יזמות עסקית ופעילות חברתית וחינוכית ועד לעשייה פוליטית. הלימודים בפקולטה בחיפה שמים דגש על מצויינות, חדשנות ושינוי חברתי. ההיבטים של מצויינות, חדשנות ושינוי חברתי באים לידי ביטוי בכל רכיב בעבודת הפקולטה. המרצים/ות שלנו עוסקים/ות בתחומים חלוציים ופורצי דרך ומשנים את פני המשפט הן בעשייתם המחקרית והן בפעילות ציבורית וקלינית (הנעשית בשיתוף הסטודנטים/יות). הסטודנטים/יות שלנו נבחרים/ות בתהליך מיון קפדני וייחודי באמצעות מבחני התאמה, שפותחו על ידינו, ובמהלך לימודיהם נחשפים הן לתחומים משפטיים מסורתיים והן לשאלות המצויות בחזית התחום ומערבות נקודת מבט בינתחומית. ההיצע של תוכניות תואר שני עם התמחות בהיבטים שונים של משפט בעולם משתנה, אשר סטודנטים/יות מצטיינים/ות יכולים להשלימן יחד עם התואר הראשון, מספקות הזדמנות מצויינת להעשרת הידע וארגז הכלים המשפטי ומקנות לבוגרים/ות שלנו יתרון ייחודי בעולם העבודה. אנו גאים במיוחד בבוגרי ובוגרות הפקולטה שלנו, אשר מאיישים/ות משרות מפתח בעולם המשפט, במשק הישראלי, במדיה ובשיח הציבורי.
אנו מזמינים אתכם/ן להצטרף אלינו בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וללמוד תואר רלבנטי וחשוב מתמיד במסגרת ייחודית, המושתתת על יחס אישי ולמידה בקבוצות קטנות.

משפט, מגדר ומדיניות חברתית

המרכז שם דגש מיוחד על ניתוח מגדרי של המשפט ומשמש כבימה האקדמית המרכזית והראשונה מסוגה בישראל לקידום המחקר, ההוראה ועיצוב מדיניות ציבורית

המשך קריאה >>

גישור ויישוב סכסוכים

ההליך המשפטי הפורמלי מתאפיין בחלק ניכר מהמקרים בכשלים מובנים כגון סרבול, עלויות כספיות גבוהות וחשוב מכך – הוא אינו מטפל בשורשי המחלוקת.

המשך קריאה >>

שלטון החוק במצבי קיצון

התמקדות בשלטון החוק באופן רחב שיכלול מדיניות ואכיפה בשלושה סוגים עיקריים של מצבי קיצון: אסונות טבע, אתגרי ביטחון לאומי ומשברים סוציו-כלכליים.

המשך קריאה >>

המרכז למשפט וטכנולוגיה

המרכז צבר מוניטין בינלאומי ונהנה משיתופי פעולה עם גופים שונים, ביניהם: הספריה הלאומית, רשות הפטנטים, משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, ואיגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL.

המשך קריאה >>

הקליניקות המשפטיות של הפקולטה

מובילים שינוי חברתי משמעותי

עו"ד הרן רייכמן, הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך

מרכיב עיקרי בפעילות הקליניקות לשינוי חברתי הוא חינוך דור המשפטנים הבא לאחריות חברתית. רשיון עריכת הדין נושא בחובו הזדמנויות לפיתוח אישי, לפרנסה ומעמד, אך נושא בחובו גם אחריות חברתית משמעותית.
ההיכרות המעמיקה של הסטודנטים הפועלים בקליניקות עם הקשיים בהם נתקלים אוכלוסיות מוחלשות למול רשויות השלטון, גופים בעלי עוצמה ואף למול מערכת בתי המשפט, מלמדת אותם על השתקפות פערי הכוח בחברה על זכויות משפטיות. אנו מאמינים כי לעורכי דין יש תפקיד מפתח בצמצום פערי הכוח הללו ובהבטחת זכויותיהם של אותן אוכלוסיות מוחלשות.

עו"ד הרן רייכמן

בהיכל המשפט

קליניקה בפעולה בהיכל המשפט

הקליניקות צוברות מומחיות ייחודית בתחומי עבודתן. במקרים המתאימים ראוי לעבד את הידע הקליני למחקר משפטי אקדמי ובכך להשפיע בחזרה על המציאות המשפטית. בכך מגיע לידי מיצוי הפוטנציאל הטמון בשיתוף הפעולה של סטודנטים/יות, קלינאים/יות וחוקרים/ות.
אנו גאים לומר שבזכות הסטודנטים והצוות הנהדר, הקליניקות שלנו עמדו בחוד החנית של העשייה והביאו להישגים חברתיים ומחקריים משמעותיים דוגמת המאמרים של ד״ר דלית קן-דרור פלדמן, עו״ד ורדית אבידן ועו״ד הרן רייכמן.

ד"ר תמי הראל בן שחר, מנהלת הקליניקות

בפקולטה למשפטים פעלו בשנת הלימודים תשפ"א 6 קליניקות, ובהן כ- 90 סטודנטיות וסטודנטים. הקליניקות פועלות במגוון רחב של נושאים, משרתות לקוחות מכל הארץ ומכל הקבוצות החברתיות, ומשתמשות במלוא המנעד של הכלים העומדים לרשות המשפטן/ית ליצירת שינוי חברתי וקידום צדק: הליכים בבתי משפט (עתירות לבג"ץ, עתירות מינהליות, תיקים אזרחיים, וייצוג במשפט הפלילי), קידום חקיקה, ניירות מדיניות, הליכי יישוב סכסוכים אלטרנטיביים, הנגשת מידע לציבור, ועוד.
בנוסף למשימתנו להעניק חינוך משפטי מעולה לתלמידים, ולקדם צדק וזכויות אדם, הקליניקות משמשות גם כמעבדת מחקר למשפט.

ד"ר תמי הראל בן שחר

סטודנטית

סטודנטית מהקליניקה ליישוב סכסוכים

הקליניקות לשינוי חברתי הוכיחו יכולת מרשימה להתאים את פעולותיהם לתקופת משבר הקורונה. משבר הקורונה הביא עימו אתגרים אדירים בהיבטים שונים של זכויות אדם, המרחב הדמוקרטי ופגיעה בזכויות האוכלוסיות המוחלשות. בימים שהיו מורכבים מאוד מבחינה אישית ומקצועית צוות הקליניקות, הסטודנטים והסטודנטיות התגייסו למשימה, וגילו מחויבות, נחישות ויצירתיות. הקליניקות פרסמו מוקדי פניות למענה בתחומים שונים, המענים הותאמו לטיפול מרחוק (ובמידת הצורך טיפלנו גם מקרוב גם בימי הסגר), הוגשו ניירות עמדה ועתירות עקרוניות לסיוע לאוכלוסיות מוחלשות ועוד.

מה חדש בפקולטה

להישאר מעודכנים

מובילים שינוי חברתי

הקליניקות המשפטיות של הפקולטה

קהילה ואקדמיה

פרויקט מקוון משותף - זכויות הנערה

מצויינות אקדמית

סגל הפקולטה בכותרות

Please publish modules in offcanvas position.