אקדמיה על הבר

ביום ראשון 6 במרץ נקיים מפגש מיוחד לרגל יום האישה הבינלאומי 2022 בו יועצת הנשיא הממונה על קידום ההוגנות המגדרית באוניברסיטת חיפה, פרופ’ שולמית אלמוג, יחד עם יועצת הנשיא לקידום נשים במדע ובהנדסה בטכניון, פרופ’ עדי זלצברג, יקחו אותנו עמן למסע מרתק אחר החוכמה הנשית מיוון העתיקה ועד לגילוי מבנה ה- DNA.

בשנת 1962 הוענק פרס נובל לפרנסיס קריק וג’ים ווטסון על גילוי מבנה ה-DNA. מי שלא זכתה לעלות לבמה ולחלוק עימם את הפרס היא רוזלינד פרנקלין, כימאית פורצת דרך שמחקריה ותגליותיה היו חלק בלתי נפרד מהגילוי. נטי סטיבנס, מחלוצות מדע הגנטיקה בתחילת המאה ה-20 התקשתה למצוא משרה סדירה באוניברסיטה ולעיתים נדירות בלבד מקבלת קרדיט על תגליותיה הגדולות בתחום התורשה הכרומוזומלית. שתי מדעניות מעוררות השראה, שעבודתן פורצת הדרך מילאה תפקיד מפתח בדרך לשתיים מהתגליות החשובות ביותר בהיסטוריה של מדעי החיים, אך זכתה להכרה מאוחרת.

“העלמה” של נשים היא לא עניין חדש… מטיס  (m҅etis), אמה הנעלמת של האלה אתינה במיתולוגיה היוונית, ייעצה לזאוס כיצד להפוך לשליט האולימפוס, בתמורה, זאוס בלע את מטיס ההרה… למרות שנבלעה, גם הסיפור שלה שרד, והוא ממשיך להדהד בשיח הפמיניסטי את העוצמה, החוכמה הנשית, והדרישה לקול, יכוֹלוּת (agency) וכוח. 

ניפגש ביום ראשון 6 במרץ 2022 בשעה 20:30 בפאב “הסליק”, שד’ הנשיא 124, חיפה.