משפט וממשל

כתב עת משפטי מקוון העוסק בתחומי המשפט הציבורי

אודות

לפני הכל

משפט וממשל הינו כתב-העת המרכזי בישראל העוסק בתחומי המשפט הציבורי. כתב-העת נוסד על ידי פרופ’ יצחק זמיר, והוא יוצא לאור מטעם הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה מאז שנת 1992. כתב-העת משמש במה למגוון רחב של גישות מתודולוגיות לניתוח סוגיות מתחום המשפט הציבורי, ולאורך השנים פורסמו בו מאמרים הנשענים על דיסציפלינות מכל תחומי מדעי החברה והרוח. לצד תרומתו של כתב-העת לשיח התיאורטי, מאמרים רבים שפורסמו לאורך השנים צוטטו בהרחבה על ידי בתי המשפט והניחו תשתית עיונית לחידושים בפסיקה ובמדיניות הציבורית.

בראש מערכת כתב-העת מכהן עורך ראשי שהינו חבר בסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. לצדו מכהנים כתריסר חברות וחברי מערכת שהינם סטודנטים מצטיינים בפקולטה, ושלושה סגני עורך שנבחרו על סמך הצטיינותם בשנים קודמות של עבודת המערכת. כתב-העת מקיים באופן שוטף הליכי שיפוט למאמרים המוגשים לפרסום. הליכי השיפוט מבוססים באופן משולב על חוות דעת חיצוניות של מומחים (peer review) ועל חוות הדעת של הסטודנטים חברי המערכת. שילוב זה מאפשר לנו לסייע לכותבי וכותבות המאמרים לשפר את תוצריהם המחקריים, ולהבטיח כי המאמרים יפנו לקהלים מגוונים, ובכלל זה לחוקרים עמיתים ותלמידי מחקר, סטודנטים, עורכי דין ואנשי מנהל ציבורי. אנו מזמינים כותבים וכותבות לשלוח את מאמריהם לשיפוט, וזאת בהתאם להנחיות המערכת.

מעת לעת, אנו מפרסמים גיליונות מיוחדים המוקדשים לנושא ספציפי בתחום המשפט הציבורי. כך למשל, פורסמו בשנים האחרונות (ונמצאים כיום בשלבי עריכה) גיליונות מיוחדים שעסקו בנושאים הבאים:אזרחות, הגירה והתאזרחות בישראל; משפט ופמיניזם; השפעתה ההיסטורית של המהפכה החוקתית; עיקרון השוויון במשפט הישראלי; המשפט הציבורי והכיבוש; השפעת הגלובליזציה על המשפט הציבורי; מזרחיות ומשפט; ומשפט וקורונה. כמו כן, כתב-העת מפרסם מעת לעת ביקורות ספרים, הערות חקיקה והערות פסיקה.

כרך ח חוברת 1 (תשס”ד – 2005)

דבר העורכים

הרצאות

אהרן ברק, ביקורת שיפוטית על חוקיות החוק: צנטרליסטית (ריכוזית) או דה-צנטרליסטית (מבוזרת)

אילן סבן, המיעוט הערבי-פלסטיני ובית המשפט העליון: תמונה (ותחזית) לא בשחור לבן
מאמרים

יששכר (איסי) רוזן צבי, האם שופטים הם כבני אדם? כינון דמות השופט בראי כללי הפסלות

מיכל שמיר וקרן מרגל, תפיסות איום ופסילת רשימות ומועמדים לכנסת – מירדור ועד בחירות 2003

גדעון ספיר, גבולות מיסוד הדת

יוסי דהאן, “למי שייכת האדמה הזו?” – על זכויות ותפיסות צדק חלוקתי

אמיר לבנה, חוק ההגבלים העסקיים: בעיות מבניות וחוקתיות בתחום ההסדרים הכובלים

אביחי דורפמן, האיסורים הפליליים המוטלים על חופש הביטוי בראי המודל הכלכלי של אי-ודאות

הערות פסיקה

יעקב בן שמש, ניטראליות המדינה והזכות לשפה – בעקבות בג”ץ עדאלה נ’ עירית תל-אביב-יפו

עדו עשת, הנימוק הקנייני והמבחן התכליתי כתנאי ליישומו של חוק ההגבלים העסקיים

ביקורת ספרים

גילה שטופלר, גבולות השוויון – הרהורים בשולי ספרה של רות הלפרין-קדרי Women in Israel – A state of Their Own

  •  

חברי המערכת

חברי המערכת – כרך ח חוברת 1

עורכת: נויה רימלט

עורך-אורח: יונתן יובל

סגנית העורכת: רונית הרמתי- אלפרן 

חברי מערכת: רימא איוב, רועי בכרך, גל גור, גלי גלזר, עילאי הנדין, שני חדד, זאב מוגילבסקי, שרית יקוטי, מורן כהן, אורטל כפירי, רוני ליברזון, שרון סביון, נעמה סיקולר, יונתן קהת

רכזת המערכת: דורית ארבל

הארת דין הוא כתב עת משפטי מקוון של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. כתב העת נוסד בשנת 2004 והוא מפרסם בעיקר הערות פסיקה וחקיקה של סטודנטים למשפטים, לצד מאמרים קצרים של חוקרים ישראליים על סוגיות משפטיות אקטואליות.
חברי מערכת כתב העת הם סטודנטים והוא משמש כסמינר המצטיינים של הסטודנטים אשר לומדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. בכתב העת מתפרסמות הארות והערות על פסקי דין ו/או על דברי חקיקה אקטואליים.

lawatchLogo

רוצה להצטרף לרשימת הדיוור של כתב העת?